Tanıtım Yazısı Kaç Kelime Olmalı?

Tanıtım yazısı kaç kelime olmalı sorusu çok mantıklı bir soru değildir. Markanızı tanıtabileceğiniz kelime sayısı kaç ise tanıtım yazısının kelime sayısı odur. Bu noktada sorulabilecek esas soru “Tanıtım yazısı kaç kelime olmalı” değil “SEO uyumlu makale kaç kelime olmalı” sorusudur.

Konuya geçmeden önce “Tanıtım yazısı nedir” ve “Tanıtım Yazısının faydaları nelerdir” başlıklı konularımızı inceleyerek bu iki konu hakkında bilgi edinmeniz ve sonra bu konuya geri dönmeniz halinde konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.

Bu içeriğimizde bu soruları biraz daha açacak ve konuyu sonsuza dek çözecek olan o beklenen cevapları vereceğiz. Öncelikle tanıtım yazısının amacı google da görünür olmak ise SEO uyumlu makale kurallarına uygun davranmak bir gerekliliktir.

Biliyoruz ki konusunda otoriter olmuş SEO platformlarının hepsi “SEO uyumlu bir makalenin en az 300 kelime içeriyor olması gerekir” fikrini savunmaktalar. Bu kısmen doğrudur ancak yine de tanıtım yapmakta olduğunuz konunun ne olduğu da önemlidir. Sizin 200 kelime ile markanızı boylu boyuna anlatabilme imkanınız var ise sırf yazının en az 300 kelime olsun diye o yazıyı gereksiz şekilde uzatmamanız gerekir.

Eğer gereksiz bilgiler ile şişirilmiş bir tanıtım yazısı ile markanızı insanlara anlatmaya çalışırsanız bu size fayda yerine zarar verebilir. Bu nedenle Tanıtım yazısı oluştururken 1. ve en önemli kuralımız yazımızın sadece markamızı tanıtma odaklı olması gerektiğidir.

Bu gerçeği göz ardı etmeden gelelim SEO uyumlu ve Google aramalarında rekabetli bir kelime için tanıtım yazısı oluşturmanın detaylarına.

SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalıdır?

Tanıtım yazısının hem markanızı doğru tanıtan hem de gereksiz kelimelerle şişirilmemiş olması ve tüm bunların yanı sıra Google aramalarında da rekabete hazır halde olması için profesyonel eller tarafından hazırlanmış olması şarttır.

İşinizi ehline teslime ettiğinizden emin olmanız gerekiyor ancak yine de iyi bir tanıtım yazısının aşağıdaki kurallara uygun olması gerekir;

  1. Uygun Başlık: Yazınızın daha ilk google serp ekranında bile çekici olması için etkileyici bir başlık seçimi yapmalısınız.
  2. Alt Başlıklar: Alt başlık seçiminiz de önemlidir çünkü yapacağınız kelime analizi ile içeriğinizin konusunda merak edilen detayları alt başlıklara dağıtmalsınız.
  3. Görseller: Hazırlayacağınız görseller ve görsel üzerinde vereceğiniz mesaj ile ummadığınız yerden ziyretçi çekebilirsiniz.
  4. Yönlendirme: Tanıtım yazısını kapsamlı ve doğru bilgiler içeren şekilde oluşturabilirsiniz ancak yine de marka sayfanıza bir yönlendirme yapmalı ve burada verdiğiniz bilgilerden daha kapsamlısını marka sayfanızda vermelisiniz.

Tüm bu detaylara uyum sağladığınız zaman güzel bir tanıtım yazısı hazırlamış olabilirsiniz. Ancak bu yazıyı doğru yerde yayınlamanız gerekmektedir. Aksi halde yazınız hakettiği değeri görmeyecek ve size müşteri getirmeyecektir.

Gelelim asıl konumuza;

Tanıtım Yazısı Kaç Kelime Olmalı?

Sonuç olarak vardığımız noktayı özetlersek; Eğer çok fazla rekabetimiz yok ise kelime sayısına takılmadan tanıtım yazısı yazabilir ve sadece markanızı tanıtmaya odaklanabilirsiniz. Eğer rekabet söz konusu ise markanızı daha kapsamlı şekilde tanıtmalısınız. Bunun için makalenizin en az 300 kelimeden oluşması gerekiyor.

Tanıtım yazısı hazırlarken minimum kelime sayısına dikkat ettiğiniz kadar maksimum kelime sayısına da dikkat etmelisiniz. Bu kapsamda tanıtım yazınız en az 300 en fazla 600 kelime olmalı. Daha uzun kelimeli içerikler okuyucuyu çoğu zaman sıkar ve potansiyel müşterinizi kaçırabilir.

Tanıtım yazısı minimum kaç kelime olmalı?

İyi bir tanıtım yazısı en az 300 kelime olmalıdır. Bu hem markanızı anlatabilmeniz için yeterli olacaktır hem de sizi tanımak isteyen okuyucularınızı sıkmadan kendinizi veya markanızı tanıtmış olmanızı sağlayacaktır.

Tanıtım yazısı maksimum kaç kelime olmalı?

Tanıtım yazısı oluşturulurken maksimum kelime sayısını abartmamak okuyucularınızı sıkmadan anlatmak istediğinizi anlatmalı ve onları daha kapsamlı bilgi için kendi sayfanıza yönlendirmelisiniz.

SEO uyumlu makale oluşturmak için daha fazla detaya ise https://www.hosting.com.tr/blog/seo-uyumlu-icerik/ buradan bakmanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın